22 nevjerovatnih činjenica o jajima koje morate znati
1. Bijele vlaknaste strukture ukazuje na svježe jaje
Bijele vlaknaste strukture koje se nalaze u žumancima ukazuju na svježinu jaja. Ove isprepletene membrane pomažu da se žumance učvrsti unutar ljuske i pokazatelj su svježine jaja, pri čemu deblja, istaknutija vlakna označavaju kvalitetnije jaje.
2. Žumance i bjelanjak sadrže podjednake količine proteina!
Jedna iznenađujuća činjenica o jajima je da i žumanjak i bjelanjak sadrže otprilike po 3 grama proteina. Tradicionalno, bjelanjci se smatraju primarnim izvorom proteina zbog nižeg broja kalorija - 15 kalorija u bjelanjku, u poređenju sa preko 60 kalorija u žumancetu. Međutim, žumanjci su prepuni esencijalnih mikronutrijenata koji doprinose cjelokupnom zdravlju ljudi, što ih čini veoma značajnim dijelom vaše prehrane.
3. Boja žumanca je nutritivni indikator!
Za razliku od boje ljuske, boja žumanca može ukazivati na njegov nutritivni sadržaj. Pokazuje se da kokoši koje konzumiraju ishranu bogatu pigmentiranom hranom proizvode tamnije žumance. Na primjer, kokoši u slobodnom uzgoju (eng. free range) često imaju žumance bogatije boje zbog njihove raznovrsne prehrane koja se preteđno sastoji od insekata i trava. Istraživanja su pokazala da ovi tamniji žumanci mogu sadržavati znatno više razine korisnih antioksidansa poput luteina i beta-karotena.
4. Ušne školjke predviđaju boju jaja
Utvrđeno je da ušne resice kod peradi mogu otkriti koje će boje biti jaja koja ćesnijeti. Općenito, kokoši s bijelim ušnim školjkama daju bijela jaja, dok one s crvenim, smeđim ili tamnim ušnim školjkama najčešće nose smeđa jaja.
5. Veličina jaja je u skladu sa starosti kokošiju
Veličina jajeta je u direktnoj korelaciji sa starošću kokoši. Pri tome, utvrđeno je da starije kokoške imaju tendenciju da nose veća jaja. Ovo je važno pitanje za potrošače koji mogu preferirati veća ili manja jaja za kuhanje i pečenje.
6. Jaja su dobra za vaše oči!
Jaja su korisna za zdravlje očiju zbog visokog sadržaja luteina i zeaksantina, koji pomažu u zaštiti od starosne makularne degeneracije (AMD) i katarakte. Redovna konzumacija ovih nutrijenata povezana je s poboljšanim vidom i smanjenim rizikom od očnih bolesti.
7. Jaja ne sadrže hormone!
Uobičajena zabluda je da neka jaja mogu sadržavati hormone; međutim, možemo sa sigurnošću reći da su sva jaja prirodno slobodna od hormona. To je zato što je upotreba hormona u proizvodnji peradi bila zabranjena od strane FDA od 1950-ih. Stoga potrošači mogu biti sigurni da su sva kokošja jaja lišena dodatnih hormona.
8. Šta su plava jaja?
Da li ste ikada naišli na plavo kokošje jaje? Porijeklo ove jedinstvene boje proizlazi iz genetske mutacije uzrokovane virusom koji je pogodio južnoameričke kokoši prije više od 500 godina. Ova mutacija je dovela do proizvodnje pigmenta zvanog biliverdin, što je rezultiralo plavim i zelenim jajima.
9. Debljina ljuske jajeta zavisi od starosti kokoši
Suprotno popularnom mišljenju, boja ljuske jajeta ne određuje njenu debljinu. Umjesto toga, na to utiče starost kokoši nesilice. Mlađe kokoši daju jaja sa tvrđom ljuskom, dok starije kokoške nesu jaja sa tanjom ljuskom, bez obzira na rasu ili boju.
10. Boja ljuske ne ukazuje na nutritivnu vrijednost!
Boja ljuske jajeta — plava, zelena, smeđa ili bijela — ne utiče na njegovu nutritivnu vrijednost. Ove razlike su čisto genetske. Ove boje ne utiču na njegovu nutritivnu vrednost. Slično nutritivnoj vrijednosti, vrsta kokoši ne utiče na ukus jaja.
11. Svježinu možete saznati testom plovnosti
Da biste utvrdili koliko je jaje svježe, možete izvršiti jednostavan test plovnosti. Stavite jaje u šolju vode: ako pluta, vjerovatno je staro zbog povećanih vazdušnih džepova unutar jajeta. U slučaju da jajae potone i leži ravno na dnu, možemo sa sigurnošću reči da se radi o svježem jajetu, sigurnim za jelo.
12. Omega-3 mitovi
Mada se jaja obogaćena omega-3 masnoćama reklamiraju kao zdrav izbor zbog svojih potencijalnih koristi za srce, dodatni trošak koji ćete platiti za njih možda nije opravdan.Mada se ova oblast ne reguliše u velikoj mjeri, možemo reći da ova jaja ne sadrže znatno više omega-3 od običnih jaja.
13. Smeđa ili bijela jaja: cijena ili kvaliteta?
Smeđa jaja obično su skuplja od bijelih, iako razlika u cijeni nema nikakve veze s kvalitetom ili zdravstvenim prednostima. Jednostavno, radi se o tome da više košta hranjenje većih kokoši nesilica smeđih jaja, te su iz tog razloga i skuplja.
14. Zabrinutost za holesterol?
Nedavne studije ukazuju na to da holesterol iz jaja ima minimalan uticaj na nivo holesterola u krvi za većinu pojedinaca. Smjernice o ishrani 2015-2020 su čak uklonile prethodna ograničenja unosa holesterola u ishrani, ukazujući da umjerena konzumacija jaja možda neće predstavljati značajne zdravstvene rizike
15. Izvori vitamina D!
Jaja su jedan od rijetkih izvora vitamina D u ishrani, koji je neophodan za imunološku funkciju i cjelokupno zdravlje. Kako bi se maksimiziralo zadržavanje vitamina D tokom kuhanja, metode poput prženja ili kuhanja su poželjnije u odnosu na pečenje.
16. Na boju žumanca utiče ishrana kokoši?
Raspon boja žumanjaka - od blijedo žute do tamno narandžaste - ovisi o ishrani kokoši. Kokoši hranjene hranom bogatom karotenoidima proizvode tamnije žumance zbog apsorpcije pigmenta tokom probave.
17. Jaja se mogu čuvati do 5 sedmica u frižideru!
Za održavanje svježih jaja do pet sedmica, najbolje je čuvati ih u originalnom pakovanju u frižideru, a ne na sobnoj temperaturi. To sprječava rast bakterija i zadržava kvalitetu ograničavanjem gubitka vlage.
Ukoliko volite kuhana jaja, često se susrećete sa pitanjem koliko dugo treba da ih kuhate da budu baš onakva kakva najviše volite. Kuhanje jaja može trajati od 5 do 10 minuta, pri čemu će rezultat varirati od meko kuhanog do tvrdo kuhanog jajeta.
Sljedeća slika daje vizuelni prikaz rezultata u funkciji trajanja kuhanja jaja (u minutama):
18. Upotreba u tradicionalnoj medicini
Jaja se nerijetko koriste u tradicionalnoj medicini u različitim kulturama svijeta zbog svojih općepoznatih hranljivih svojstava. Tako na primjer u kineskoj medicini se vjeruje da konzumiranje jaja podržava održavanju zdravlja organa, dok ih ajurveda smatra ključnim za povećanje vitalnosti tijela.
19. Prednosti u prirodnoj njezi kože
Osim ishrane, žumanjci se koriste u rutini njege kože zbog svojih poznatih hidratantnih svojstava. Njihov bogat sadržaj čini ih efikasnim sastojcima u domaćim maskama za lice, naročito pogodnim za suhu ili osetljivu kožu.
20. Najveće jaje
Najveće kokošje jaje ikada zabilježeno sneseno je 1956. godine i bilo je teško zapanjujućih 454 grama – mnogo teže od tipičnih jaja koja obično teže između 50-60 grama.
21. Ekološko đubrivo
Zdrobljene ljuske jaja služe kao odlično prirodno đubrivo zbog visokog sadržaja kalcija, potičući rast biljaka uz smanjenje kuhinjskog otpada, što je održiva praksa za baštovane.
22. Jaja mogu pomoći vašem srcu, a ne štetiti mu!
Nasuprot uobičajenom vjerovanju, dvije nedavne naučne studije su utvrdile da jaja ne povećavaju rizik od srčanih bolesti. Štaviše, pokazalo se da zapravo mogu čak i zaštititi od njih.
Prva studija, objavljena 2018. godine u naučnom časopisu The American Journal of Clinical Nutrition, proučavala je kako konzumacija jaja utiče na 128 ispitanika sa predijabetesom ili dijabetesom tipa 2. Oba ova stanja predstavljaju za takve pacijenteu povećani rizik od srčanih bolesti i moždanog udara. Tokom tri mjeseca ispitivanja, polovina učesnika jela je 12 jaja sedmično, dok je druga polovina jela dva ili manje jaja sedmično. Svi su također slijedili istu dijetu koja je izbjegavala zasićene masti poput putera i uključivala zdravije mononezasićene i polinezasićene masti poput avokada i maslinovog ulja.
Tokom šestomjesečnog praćenja, obje grupe nisu uočile značajnu razliku u svojim kardiovaskularnim faktorima rizika, kao što su visoki nivoi LDL (lošeg) holesterola i visoki krvni pritisak. Prosječan gubitak težine između grupa je također bio isti.
Umjesto zaključka
Jaja su više od obične hrane za doručak, ona sadrže brojne nutricione i zdravstvene prednosti koje vrijedi uvažiti. Od njihove nevjerovatne svestranosti u kuhinji do njihovog impresivnog nutritivnog profila, ima toliko toga za cijeniti o ovim malim čudima prirode. Bilo da mutite mekani omlet ili pripremate ukusnu tortu, jaja donose radost i dobru hranu na naše tanjure.
Dakle, sljedeći put kada razbijete jedno jaje u pripremi svog jela, sjetite se svih ovih nevjerovatnih prednosti koje jaja čine zaista posebnim!
- 22 nevjerovatnih činjenica o jajima koje morate znati
- Razumijevanje visokog krvnog pritiska: sveobuhvatan vodič
- Međunarodni kongres plastične hirurgije u Sarajevu 19-22 sept 2024
- Sve što trebate znati o povišenom krvnom pritisku i DASH dijeti
- Devet zdravstvenih prednosti konzumacije paradajza
- Unapređenje rada sa pacijenatima: Vodič kroz uređenje čekaonica u poliklinici
- Važnost adekvatnog uređenja čekaonice u Vašoj poliklinici
- Zdravstvene koristi redovne konzumacije zelene salate
- Otvoren novi Centar za fizikalnu terapiju, akupunkturu i masažu
- Da li vam voda prije jela zaista pomaže da smršate?
- Kako trauma utječe na mentalnu i tjelesnu dobrobit?
- Štitna žlijezda - simptomi, prevencija, dijagnoza i tretman
- MEDEX.EMIS - nova verzija 3.0
- Sedmi međunarodni kongres o tradicionalnoj, alternativnoj i klasičnoj medicini održan u hotelu "Radon Plaza" Sarajevo
- Šta je to CT Scan?
- Umjetna inteligencija u medicini
- Pet izdvojenih prednosti digitalnog zdravstva
- Novi alarmantan simptom Covida - 'sljepoća prepoznavanja' lica
- Modul 'Rasporedi' - dodana mogućnost automatskog kreiranja pdf izvještaja
- Stomatologija: važnost stomatoloških dijagrama
Komentari