Neko je bolestan u porodici? Kako pravilno dezinfikovati svoj dom

Virusne infekcije ponekad mogu imati negativni učinak ne samo na oboljelog, nego i na ostatak porodice. Čest je slučaj da kada se jedan član porodice razboli, ubrzo to slijede i ostali članovi domaćinstva. To je samo-razumljivo zato što jedna zaražena osoba prenosi klice prehlade ili gripe koje ostaju zalijepljene za kućne predmete i površine danima poslije infekcije.

bakterije_u_kuci

Važnost pravilne dezinfekcije naših domova može djelovati kao štit od većine bakterijskih napada. Ali, možda imate puno pitanja na umu kada je u pitanju izvršavanje zadatka: da li mi treba stvarno ispravno, ali komplikovano rješenje ili bi nešto jednostavno bilo dovoljno?

Da li trebam dezinficirati cijeli dom ili se samo fokusirati na stvari koje su zaista važne? Kako koristiti peškire i spužve sa sprejevima za dezinfekciju? Svakako, takođe ćete željeti da znate koje navike da prilagodite da biste izbjegli zarazne bolesti. Čitajte dalje kako biste saznali odgovore na ova važna pitanja, te kako biste se opremili svim preventivnim alatima potrebnim za zaustavljanje nestalnog ciklusa virusa i bakterija koje mogu izazvati bolest u kući.

Uobičajeni kućni izvori klica

Bez obzira na to koliko ste pažljivi u brizi o svom zdravlju, klice se mogu širiti u svakom dijelu ili kutku vašeg stana ili kuće. U nastavku navedimo pet najčešćih mjesta u vašem domu koja će vjerovatno uzrokovati probleme ukoliko se ne čiste pravilno:

  1. Kuhinja: Kuhinjski predmeti kao što su spužve za suđe, krpe, sudoper, daska za rezanje, uređaji i frižider ostaju kontaminirani većinu vremena i tu se razvija život bakterija.

  2. Prekidači i dugmad: Prekidači za kupatilo, dugmad za štednjak i frižider, i kvake na vratima takođe sadrže zarazne bakterije. Ovo su manje nego očigledna mjesta za klice, ali im je potrebna sva vaša pažnja.

  3. Kupatilo: Slavine za kupatilo su glavni izvor buba odgovornih za izazivanje gripa i prehlade. Umivaonik i WC školjka su također prepuni bakterija koje imaju sposobnost rasta i širenja.

  4. Daljinski upravljači: Vjerovatno ćete držati daljinski upravljač čak i za vrijeme ručka i večere. Takva nemilosrdna upotreba ovog uređaja čini ga vrlo vjerovatnim prijenosnikom štetnih mikroorganizama.

  5. Kućni ljubimci: Ako u svom domu nemate poseban krevet za vaše ljubimce, vjerovatno izazivate nevolje. Istina, volite svog ljubimca i previše su ljupki da biste ih ignorisali, ali nažalost, oni definitivno pomažu u prijenosu klica u svaki kutak vašeg doma.

Šta dezinficirati i kako to učiniti?

Trebali biste prioritetno dezinficirati najčešća mjesta i predmete od klica i bakterija. I vi već znate koja su to mjesta i predmeti. Kako izvršiti dezinfekciju je ono gdje nam nedostaje adekvatno znanje. Ne zaboravite koristiti različite tehnike i alate za različite izvore klica za dezinfekciju doma. Evo kako možete dezinfikovati uobičajene izvore klica u domu.

Održavajte kuhinju čistom: Kako očistiti sudoper je problematičan dio ovog procesa. Nemojte koristiti spužve za čišćenje sudopera i radne površine jer to može povećati koncentraciju klica. Umjesto toga, koristite dezinfekcijske maramice na ovim predmetima, kao i na površinama frižidera. Spužve treba sterilizirati zagrijavanjem u mikrovalnoj pećnici oko jedne minute. Namakanje spužvi u posudi za vodu sa ¾ šoljica izbjeljivača nije loša ideja. Važno je znati da mijenjanje kuhinjskih krpi nekoliko puta sedmično također pomaže u suzbijanju širenja bakterija.

Dekontaminacija prekidača i dugmadi: I ovdje možete koristiti dezinfekcijske maramice za čišćenje ovih mjesta, barem jednom sedmično. Ne zaboravite upotrijebiti novu maramicu za svaki predmet, jer korištenje iste maramice na svim mjestima samo bi donijelo još veću kontaminaciju.

Dezinfekcija kupatila: Glavni dio vašeg fokusa treba da bude na vašem kupatilu tokom čišćenja. Četkicu za zube treba mijenjati najmanje svaka tri mjeseca Vaše peškire je potrebno oprati ili zamijeniti nakon tri do pet upotreba. Što se tiče čišćenja poda, ručki i lavaboa, trebalo bi da koristite dezinfekciono sredstvo na dnevnoj bazi. Koristite četku na uskim prostorima oko odvoda i slavina kako biste spriječili nakupljanje prljavštine u tim područjima.

Koji su simptomi sezonskih alergija?

Simptomi mogu uključivati: - kihanje, - curenje ili začepljen nos, - suzenje i svrbež očiju, - svrbež sinusa, grla ili ušnih kanala, - začepljenost uha. Uvijek rezervišite pregled kod doktora opće prakse ako osjetite jedan od ovih simptoma i da oni ne nestaju.


Usvajanje zdravih navika za izbjegavanje bolesti

Jednostavne stvari koje možemo usvojiti u svakodnevnoj rutini zaista mogu pomoći u promicanju higijene u kući. Takve navike koje pomažu u sprječavanju bolesti uključuju sljedeće.

Održavanje stvari čistim: tako jednostavno! To možete učiniti pomoću uobičajenih sredstava za čišćenje u domaćinstvu i spriječiti nakupljanje klica. Uobičajeni primjer ovoga je da se mikrovalna pećnica koju koristite za zagrijavanje hrane očisti nakon upotrebe. To često zaboravimo, ili pak uopšte ne praktikujemo?

Pranje ruku prije i poslije jela: Opet, prilično jednostavna praksa koja ne zahtijeva puno posla. Stručnjaci preporučuju pranje ruku 20 do 30 sekundi običnom vodom i sapunom kako bi se uklonile sve klice i spriječile potencijalne zaraze. Ruke se također moraju oprati nakon korištenja kupatila.

Koristite rukavice: Sigurnost hrane je apsolutno neophodna za odbijanje većine bakterijskih bolesti. Jedan od načina da svoju hranu i posuđe zaštitite od bakterija je korištenje zaštitnih rukavica. Važno je svaki put koristiti novi par rukavica.

Postavljanje sredstava za dezinfekciju ruku na zidove: Ova praksa se obično primjenjuje u bolnicama. Ali, ne zaboravite da je ovo potrebno i u našim domovima, s obzirom na našu izloženost predmeta obloženih klicama, kao i kućnim ljubimcima. Imati sredstvo za dezinfekciju ruku na pogodnim mjestima (hodnik, kupatilo) uvelike će pomoći u kontroli širenja klica s jednog mjesta na drugo.

Budući da se klice šire od osobe do površine, a ne obrnuto, ovo prilično jasno pokazuje kako se klice šire i razmnožavaju u kući i kako vi i članovi vaše porodice na kraju hvatate bube u tandemu. Ovo ne znači da treba da prestanete da radite ono što volite ili da se zabavljate, već samo da budete malo više fokusirani na higijenu dok to radimo.

Šta je to polenska (peludna) groznica?

Polenska (peludna) groznica nastaje kada vaš imuni sistem pretjerano reaguje na vanjski alergen, kao što je to polen. Većina kuća može imati baštu koja se ne održava pravilno, što omogućava polen da napreduje. Najčešći alergeni su polen biljaka koje su polenirane vjetrom, kao što su drveće, trava i korov.


U slučaju da vam je neko bolestan i potrebna vam je medicinska pomoć, pronalaženje najbližeg ljekara opšte prakse lakše je nego ikad. MEDEX.EMIS vam omogućava da lako pronađete i rezervišete termin.

Komentari

Budi prvi da objaviš svoj komentar!

Objavi komentar